Aseptik Dolum

Aseptik Dolum

Septik kelimesi zararlı olan mikroorganizmaların bulunduğu ortamları ifade etmek amacı ile kullanılmaktadır. Bunun yanında aseptik kavramı ise bu tanımın karşıtıdır, yani zararlı mikroorganizma olmayan alanları ifade etmektedir. Aseptik dolum ambalajlama sektöründe en çok kullanılan tekniklerden bir tanesidir. Özellikle gıda maddelerinin steril halde muhafaza edilmesi çok önemli olmaktadır. İşte bu amaçla ürünler steril bir ortamda bir araya getirilir ve daha sonra hermetik olmak üzere kapatılır. Bu sayede mikroorganizmaların ürün içerisine girmesinin önüne geçilmiş olur. Konserve ile gıda dolumu öncesinde de aseptik dolum çok fazla kullanılmaktadır. Ürünlerin dolum öncesinde steril hale getirilmesi ile işlem başlayacaktır. Ancak ambalajlamada ısıl işlem kullanılması sureti ile yapılan işlemler bu dolum türüne örnek gösterilemez.

Aseptik dolum teknolojisinin pratik olarak iki özel alanı olduğundan söz etmek mümkündür.

  1. Süt, çorba ve meyve suyu gibi gıdaların özel steril işlemleri sonrasında ambalajlanması
  2. Yoğurt gibi mikroorganizmaların üründen uzaklaştırılmadan yapılan ürünlerin ambalajlanması

Aseptik dolum ile birlikte UHT ambalajlama sistemlerinin ülkemizde yaygın olarak kullanıldığı görülmektedir.

Aseptik Dolum Tekniğinin Sağladığı Avantajlar

Aseptik dolum tekniği diğer tekniklere göre bazı avantajlı yönleri ile ayrılmaktadır.

  • Daha az enerji kullanılması sebebi ile konu çevre açısından değerlendirildiğinde bu dolum tekniğinin çevreye yararlı ve duyarlı olduğunu söylemek mümkün olacaktır.
  • Ayrıca soğuk zincire gerek duyulmadığından dolayı gıdaların raflarda bekleme sürelerinde de uzama meydana gelecektir.
  • Gıdanın beslenme için gerekli olan ögelerinde azalma meydana gelmemektedir. Çünkü düşük sıcaklıklarda uzun süre beklemek yerine kısa sürede yüksek ısılarda bekler.
  • Aseptik dolum ile ambalaj malzemesinin dayanımı da yüksek olmaktadır. Çünkü geleneksel olarak yapılan yöntemler için kullanılan paketleme malzemeleri yüksek ısılara dayanamayacaktır.

Bu tür malzemelerin steril hale getirilmesinde ısı kullanılabileceği gibi aynı zamanda radyasyon ya da kimyasal maddeler de kullanılabilmektedir. Steril hale getirilen ürünler ise her yönden avantaj sağlamaktadır. İçlerinde bakteri ve zararlı mikroorganizma barındırmayan yiyeceklerin raf ömürleri uzun olduğu gibi tüketiciler de sağlık içerisinde ürünleri tüketebilirler ve herhangi bir şüphe yaşamazlar.

İnceleyebilirsiniz : Palet Giydirme

Yorum yap

E-postanız 3. kişilerle paylaşılmaz