Palet Giydirme

Palet Giydirme

Palet giydirme ya da palet eteği olarak bilinen uygulama aslında oldukça yaygın olarak kullanılan bir kaplama yöntemidir. Maliyetlerin oldukça düşük olması, her türlü kullanım için uygun olması sebebi ile üretim ve ambalajlama sisteminin vazgeçilmezi olmuştur. Bu palet giydirme işini gören madde polietilenden üretilmektedir. Kullanım alanları çok çeşitli olmakla birlikte ürünler ve sarılacak olan malzemeler ile uyum içinde olması amacı ile farklı ebatlarda üretilmektedir. Ayrıca dökme torba ya da perforeli rulo gibi şekillerde de üretimi sağlanmaktadır. Ayrıca firmalar tarafından malzeme içine çeşitli katkı maddeleri eklenerek bu palet eteklerinin özel olarak imalatı da yapılabilmektedir.

Ayrıca baskılı palet giydirme ya da baskısız şekilde üretim de yapılmaktadır. Paletler üzerine ürünler veya koliler yerleştirildikten sonra paletin hacmini tamamen saracak şekilde üzerine palet giydirme malzemesi yerleştirilmektedir. Daha sonra ısı verilerek bu giydirme malzemesinin yapışması sağlanmaktadır. Genel olarak giydirme malzemeleri plastik olduğundan dolayı iç kısımda yer alan ürünler hakkında da tüketici bilgi sahibi olabilir. Aynı zamanda giydirme ambalajı üzerine firmaların ismi ve logosu da basılmak sureti ile kurumsal bir duruş sergilenirken doğal yollardan firma reklam yapmış da olacaktır. Ayrıca bu malzemeler sayesinde işçilik maliyetleri de en aza inecektir. Isıl yöntemle iyice sıkıştırılan ambalaj içinden ürünlerin dökülmesi de söz konusu olmamaktadır.

Palet Giydirme Kullanım Alanları

Palet giydirme yapabilmek için palet örtüsü kullanılmaktadır. Bu örtüler sayesinde;

  • Tüm ürünlerin ambalajlanması, stok ve sevkiyatı
  • Metal sanayi
  • Beyaz eşya paketleme
  • Seramik ambalajlama
  • İnşaat
  • Mobilya ve yatak sevkiyatı
  • Gıda ambalajlama
  • Şişe paketleme

gibi üretimin pek çok alanında kullanılmaktadır. Ayrıca yapılan palet giydirme ile birlikte nakliye masrafları da en aza inmekte ve ürünlerin depolanması da kolay olmaktadır. Diğer yöntemlere göre ekonomik anlamda da firmaları yormayan bu ürünler aynı zamanda otomatik sarma makineleri vasıtası ile yüksek derecelerde gerdirilebilmektedir. Bu sayede ürünlerin nakliyesi de güven içinde yapılabilmektedir. Keskin kenarları olan ürünler dahi kolayca sarılır. Ürünlerin olumsuz hava koşullarından etkilenmesi de bu sayede önlenmiş olur.

İnceleyebilirsiniz : Ürün Taşıma Bandı

Yorum yap

E-postanız 3. kişilerle paylaşılmaz